NetMaster CBW-383Z4 Ayarları

NetMaster CBW-383Z4 Ayarları

Selamlar, Netmaster modem hakkında aslında daha önce bir kaç sitede yazılar yazmıştım. Benimde zamanında internetten bulduğum ve deneyerek test ettiğim ve onayladığım şeylerdir aşağıda anlatılanlar. Netmaster CBW-383Z4 için sorunlar ve ayarları anlatmaya çalıştım. Biliyorsunuz bu modemi uydunet Türksat’ın internet servisini aldığınızda size veriyorlar. Netmaster pek de sorunsuz bir modem değil ve bazen saç baş yoldurabilecek

Selamlar,

Netmaster modem hakkında aslında daha önce bir kaç sitede yazılar yazmıştım. Benimde zamanında internetten bulduğum ve deneyerek test ettiğim ve onayladığım şeylerdir aşağıda anlatılanlar. Netmaster CBW-383Z4 için sorunlar ve ayarları anlatmaya çalıştım.

Biliyorsunuz bu modemi uydunet Türksat’ın internet servisini aldığınızda size veriyorlar. Netmaster pek de sorunsuz bir modem değil ve bazen saç baş yoldurabilecek kıvama getirebiliyor insanı. Bu kıvama gelmemek için aşağıda anlatacağım şeyleri yapmanızda fayda var.

Netmaster CBW-383Z4 modemlerini biliyorsunuzdur hem kablolu hem de kablosuz olarak bağlantı sağlayabiliyorsunuz. Kabloyla bağlandığınızda pek problem yaşatmadığından size kablosuz ayarlarını vereceğim.

Modem ara yüzüne http://192.168.0.1/ bu ip ile giriyoruz. Zaten ilk şifreyi giriş ekranında veriyor kullanıcı adı admin şifre ise password olması gerekli. Daha sonra Gelişmiş seçeneklere tıklıyoruz.

Gelişmiş Seçenekler Ayarları:

XpressTm: Bir çeşit sıkıştırma yapıyor. Sorun çıkarmıyor ve güzel bir teknoloji bu açık kalsın.
802.11n Koruma: Bunu açmanız cihazda sıkıntılara yol açıyor ayrıca eski teknoloji cihazlarda da sıkıntılar oluyor. Bağlantı hızını düşürüyor.
Kısa Gözetim Aralığı: Bu çok sıkıntılı bir ayar normal şartlarda çok yararlı bir ayar olmasına karşın modemde kararsızlığa sebep oluyor. Bağlantı hızını düşürüyor. Muhtemelen ping sorunu çekiyorsanız bu ayar baya bir fark ettirecektir.
Temel Hız Ayarı: Eğer “Tümü” seçerseniz ortalama hızın biraz üstüne çıkıyor. Varsayılan ayarda sabit hızı korumaya çalışıyor. Tümü derseniz biraz daha hız kazanabilirsiniz.
Çoklu Yayın ve NPHY: Otomatikte kalması ya da kapatmanız bir anlam ifade etmiyor. Varsayılan değerde otomatikte kalsın.
İşaret Aralığı: Modemin havaya gönderdiği sinyal sıklığıdır. Bu normal şartlarda 100ms ayarlıdır. Bunu ne kadar fazla yaparsanız telefonunuz ve dizüstü bilgisayarınız o kadar az enerji harcar. Ben 1000ms olarak kullanıyorum.
DTIM Interval: 5 olarak ayarlayın. Yukarıdaki ayarımızla beraber 5 saniyede bir defa telefon ya da dizüstü bilgisayarımız güç tasarrufu etkinken kontrol sağlayacak. Bu durum etkin kullanımda gecikmeye sebep olmuyor. Boştayken hem sinyalden hem elektrikten hem de modem zorlanmadığı için modeminiz için güzel bir olay.
RTS ve Fragmentation: Bu ayarlar olduğu gibi kalsın.

Koblosuz Temel Ayarlar:

Çıkış Gücü: Bu ayar modeminizin ne kadar güçle çalıştığını söylüyor burası %100 kalmalı.
802.11 n-modu: Bunu otomatik olarak kullanıyorum. Bunun nedeni n destekli bir wifi kartım var ve geriye doğru destekli açık olması ve kapalı olması hız konusunda bir şey fark ettirmiyor. Otomatik olmasında yarar var.
Bant Genişliği: Bu ayar eğer 300mbit hız istenmiyorsa 40mhz ayarlanmamalı ciddi hız ve bağlantı problemlerine yol açmakta. 20mhz ayarlayın.
Kontrol Kanalı: Bu ayar bende otomatik fakat eğer bulunduğunuz ortamda çok fazla wifi ağı varsa bu ayar manuel olarak denenmeli eğer modeminiz ile aranızdaki ağ sık sık kopuyorsa temiz bir kanal bulduğunuzda muhtemelen sorununuz çözülecek tabi makalede anlatılanları da yaptıysanız.

Düzenleyici Modu: Bu mod bizi ilgilendirmiyor bazı standartlar gereği üretilmiş kodlardır. Merak eden arkadaşlar olabilir diye aşağıya ekliyorum.

  • 802.11d: Biliyorsunuz biz ve Avrupa da birçok yer 802.11 ile bağlanıyor bu d olayı nedir? Dediğimizde işte bura da ticaret ve devlet politikaları giriyor. Bizimkinden farklı olarak bu standart üzerinden yasalar kurallar ve limitler koyuluyor. Bizde sadece belli ölçüye kadar sinyal yasağı varken bazı ülkelerde bunlar çok daha abartılı olabiliyor.
  • 802.11h: Dinamik frekans ve güç seçimi yapmasını sağlıyor. Avrupa standardı.

TCP (İletim Gücü Kontrolü) Azaltma (db): Yukarıdaki seçenek ayarlanmadığı sürece burasıda pasif kalacak.
OBSS Varlığı: Kapalı konumda kullanıyorum az biraz hız farkı var gibi gelmişti psikolojik olabilir. Eğer ağa bağlanamayan bir cihaz yoksa kapalı tutmakta fayda var.
STBC-Tx: Bu çoklu anten teknolojisi fakat hızı düşürüyor kapatmakta yarar var.

Güvenlik Duvarı Ayarları

IPV4 Güvenlik Duvarı Koruması: Düşük te kalmalı eğer daha yükseğine ayarlarsanız bazı programlar sıkıntı çıkarabilir.
Bölünmüş Ip Paketlerini Engelle: Aktif zararı yok yararı var.
Port Taraması Tespiti: Aktif zararı yok yararı var.
IP Flood (Akın) Tesbiti: Pasif bu ayar aktif edildiğinde modemi çok fazla yoruyor. O an olmasa bile modem 2. Günde şişiyor yavaş çalışmaya başlıyor.

Bu arada sinyal azlığı çeken arkadaşlar ben bu modemi yıllarca yatay kullandım ve ev telefonunun yanındaydı hep 5mt sonraki salonda çekmiyordu daha sonra telefon gitti modemi koyduğum masa gidince yerde dik konumda kullanmaya başladım şuan her yerde çekiyor. O nedenle sinyal probleminiz varsa eğer modemi birde dik konumda kullanmayı deneyin.

Umarım yararı olur..
Kolay Gelsin..

emre
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

Yorum Yap

Yorum göndermek için giriş yapmış olmanız gerekir.

Latest Posts

Top Authors

  • emre
    ADMINISTRATOR

Most Commented

Featured Videos