Windows sıkıştırılmış bellek problemi

Windows sıkıştırılmış bellek problemi

Evet arkadaşlar sıkıştırılmış bellek problemi nasıl düzeltilir bunu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bazı yazılarda şununla karşılaşıyorum ve doğru bulmuyorum. Sıkıştırılmış bellek kullanması iyi bir şey, sıkıştırılmış bellek daha sonra kullanmak için ram de tutulan bilgidir gibi.. Şahsen 16gb ram e sahibim. Sıkıştırılmış belleğe ihtiyacım yok ihtiyacım olduğunda devreye girmeli. Bu durum 8 gb ram e sahip

198f2653-dbfb-4444-8183-b9d02b831e44

Sıkıştırılmış Bellek

Evet arkadaşlar sıkıştırılmış bellek problemi nasıl düzeltilir bunu anlatmaya çalışacağım. Öncelikle bazı yazılarda şununla karşılaşıyorum ve doğru bulmuyorum. Sıkıştırılmış bellek kullanması iyi bir şey, sıkıştırılmış bellek daha sonra kullanmak için ram de tutulan bilgidir gibi.. Şahsen 16gb ram e sahibim. Sıkıştırılmış belleğe ihtiyacım yok ihtiyacım olduğunda devreye girmeli. Bu durum 8 gb ram e sahip kişiler içinde geçerli olduğunu düşünüyorum. 4gb ram bir süre sonra sıkıştırılmış bellek üretebilir. Bunu normal karşılıyorum. Öncelikle mantığını açıklayayım.

Microsoft sıkıştırılmış bellek teknolojisini rami az olan sistemler için tasarlamıştır. Bu teknoloji depolama sürücüsünü daha az kullanacak ram de daha çok veri saklayacak ve sistem daha hızlı çalışacaktır. Buraya kadar her şey güzel. Fakat rami yeterli olan sistemlerde gereksiz bir cpu ve ram işgali vardır. İşte sorun tam olarak burada başlıyor.

Sıkıştırılmış ram problemine sebep olabilecekleri aşağıda listeliyorum.

Mümkünse tüm sürücülerinizi güncelleyin. Özellikle amd bir sürücüsü bol bol sıkıştırılmış bellek harcamakta ve cpu yu aşırı derecede kullanmaktaydı. Bu durumu unutmamak gerekli.

Sürücü sorunlarından kaynaklanmayan ama Windows kullandıkça oluşan sıkıştırılmış bellek sorununu ise aşağıdaki şekilde çözeceğiz.

Windows her başlangıçta, daha hızlı başlatabilmek ve sık kullanılan programları tanıyabilmek için bir dosyaya saklıyor Prefetch adında bir dosyaya. Bunu her başlangıçta yüklüyor. Sizin programları ne sıklıkta kullandığınızı analiz ediyor ve bir programı sık kullanıyorsanız bu dosyaya saklıyor. Bir süre sonra bu dosya şişiyor. Bu durumda sıkıştırılmış bellek oluşturabiliyor. Bu dosya sık kullandığınız programları daha hızlı açmanızı sağlıyor. Kapattığınız taktirde sık kullandığınız programlar daha yavaş açılabilir. Bunun analizini sizin yapmanız gerekmekte. Ssd niz varsa hiç düşünmeden uygulayın. Hayatınızda hiçbir şey değişmeyecektir.

Kapatmak için

Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters anahtarına gidin ve EnablePrefetcher öğesine çift tıklayın. Prefetch’i sadece önyüklemede etkinleştirmek için değeri 2 olarak ayarlayın veya prefetch’i devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın.

Bazı kayıt defteri bozuklukları da sıkıştırılmış belleğe sebep olabiliyor. Bunun için CCleaner kurup tarama yaptıktan sonra kayıt defterinizi düzeltin. Ccleaner indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu yeterlidir.

http://adf.ly/1eqNsd

Son anlattıklarım sorununuzu çözmediyse kesinlikle bir driver probleminiz var demektir. Bunun için otomatik driver kurucuları kullanıp güncel olmayan driverların tamamını güncelleyebilirsiniz bunun için iobit driver booster öneriyorum aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Ücretsiz versiyonu yeterlidir.

http://adf.ly/1eqO0e

Eğer buda sorunlarınızı çözmez ise en son çare olarak bios update çıkmış mı? Bakın. Belki de güncel driverlarınız var ama biosunuzun bileşenle bağlantıda sıkıntıları olabilir.

Umarım yardımı dokunur.
Kolay Gelsin..

emre
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

Yorum Yap

Yorum göndermek için giriş yapmış olmanız gerekir.

Latest Posts

Top Authors

  • emre
    ADMINISTRATOR

Most Commented

Featured Videos